Vitamin D, güneş ışığı ile temas sonucu deride üretilen, yağda çözünen, secosteroid yapıda bir pro-hormondur. Vücutta çeşitli metabolik değişikliklerle kalsitriol olarak bilinen, kalsiyum ve fosfor metabolizmasında önemli rol oynayan bir hormona dönüşür.

D vitamini; yağda eriyen bir vitamindir. Emilimi için yağ ve safraya ihtiyaç vardır. Balık yağı ve güneş ışığında bulunan D vitamini  eksikliğinde raşitizm görülür. Raşitizmde kemik ve dişlerde bozukluk ve eğrilik görülür. Dişler geç çıkar. Kafa kemikleri yumuşar ve  eğrilir. Eklemlerde şişkinlik görülür.

İnsan vücudunda sentezlenebilen tek vitamindir. Güneş ışığını doğrudan alamayan bireylerde, hızlı büyüyen çocuklarda, az güneş alan ülkelerde, D vitamini eksikliği görülür. D vitamini yetersizliğinin yaygın olarak görülme nedeni doğal yiyeceklerde yeterince bulunmamasına bağlıdır. Eksikliğinde çocukluk çağı raşitizmi (rikets) görülür. Bu hastalıktan korunma için güneş ışınlarından yararlanmak gerekir. Pencere camları ve kapalı giysiler güneş ışınlarını engeller. Güneş ışınları dik gelmeli, hergün15-30 dakika süre ile güneşlenme düzenli olarak yapılmalıdır. Derinin ince ya da kalın olması ve rengi önemlidir. Açık tenliler güneş ışığından daha zor D vitamini oluştururlar.

  •  D vitamini kas ve kemiklerin sağlığını korur, gelişiminde büyük destektir. Kalsiyum ve fosforun bağırsaklardan emilimine yardımcı olmakla beraber kemik sağlığına da katkısı vardır. Kas ağrılarını, kemik ağrılarını, kronik yorgunluğu ve osteoporozu engeller.
  • D vitamini bağışıklık sisteminin normal fonksiyon görmesinde hayati role sahiptir. Astım, romatoid artrit, Tip 1 diyabet, Crohn hastalığı ve Multiple Skleroz gibi immun bozuklukların önler.
  • Normal ve kanserli hücrelerin büyümesini kontrol eder. Özellikle kolon, prostat, pankreas ve meme kanserlerine karşı kuvvetli bir besin takviyesidir.
  • Pankreasta insulin üreten hücrelerden insulin sentezini uyarır. Tip 2 diyabeti önler ve tedavisine destek olur.
  • D vitamini hipertansiyon, böbrek hastalığı ve kalp yetmezliğine karşı vücuda yardımcı olur.
  • Derinin hastalıklarının tedavisinde kullanılır, cilde pozitif etkisi vardır.
  • D vitamini diş sağlığını olumlu yönde etkiler ve birçok diş probleminin önler.
  • Kişinin ruhsal durumunu etkiler, depresyon gibi ruhsal bozuklukları engellemekle beraber tedavisinde de önemli rolü vardır.