Shiitake (Meşe / Japon) Mantarı, Lentinula Edodes

Yenilebilir mantarlar insanların protein ihtiyacının karşılanmasında önemli bir besin kaynağıdır. Dünyada yenilebilir yüzlerce mantar türü bulunmasına karşın pek çoğunun kültürü yapılamamaktadır. Shiitake (japon / meşe) mantarı kültürü yapılabilen, dünyanın hemen hemen her yerinde üretildiği halde üreticiliğini esas olarak Doğu Asya ülkelerinin yaptığı bir mantardır.

İlk defa 2.000 yıl önce Japonya ve Çin’de kültürü yapılan shiitake mantarına lezzeti ve tıbbi değerinden ötürü çok değer verilmiştir. Hatta yetiştiği ormanlara yakın yerlerde yaşayan Samurai savaşçıları, bu mantarı başkalarının toplamasını yasaklamıştır. Hala Japonya ve Çin’de yaşam iksiri, uzun yaşam sırrı olarak bilinmekte, düğün yemeği olarak kullanılmaktadır.

Yapısında bulunan lentinan maddesinin kötü huylu tümörleri azalttığı hatta yok ettiği ve bağışıklık mekanizmasını güçlendirdiği kanıtlanmıştır. Çeşitli bakteri, mantar, virüs ve parazitlerin neden olduğu enfeksiyonların önlenmesi için kullanılır. Bu özelliği nedeniyle AIDS hastalığına karşı da etkili olduğu belirtilmektedir. Bunun yanı sıra shiitake mantarının içerdiği eritadenine maddesi kan dolaşımının düzenlenmesinde; beyin kanamalarının, damar sertliğinin, kan kolestrolünün ortadan kaldırılmasında fazlasıyla etkilidir.

100 gram mantar tüketildiğinde yalnızca 28 kilo kalori alınır bu da shiitake mantarının kilo vermede iyi bir diyet yemeği olduğunu göstermektedir.

Bünyesinde yüksek dozda bulunan ergosterol adı verilen kimyasal bileşik, güneş ışığı ve suni ışıkta D vitaminine dönüşür. D vitamininin kemik ve kas gelişiminde önemli rolü vardır; raşitizm ve lenf hastalığının çıkışını önler.