Propolis, ağaçların kabukları, yaprakları ve bitki salgılarından bal arılarının topladığı yapışkan bir maddedir. Bal arıları propolisi kovan girişini davetsiz misafirlerden korumak ve kovanda istenmeyen mikroorganizmaların gelişmesini önlemek yani kovandaki steril ortamı sağlamak ve kolonilerinin sağlığını korumak amacıyla kullanır.

Propolis tıbbi açıdan binlerce yıl önce farkedilmiştir. Bu doğal ürün çok eski zamanlarda çeşitli hastalıkların tedavi edilmesinde ve etkilerinin azaltılmasında yaygın olarak kullanılmıştır. Propolis ilk kez Yunanlılar tarafından keşfedilerek doğal bir antibiyotik olarak kullanılmıştır. Antik Mısırlılar ise propolisin çürümeyi önleyici özelliğini fark edip ölülerini mumyalamak için kullanmışlardı.

Modern bitki uzmanları antibakteriyel, antifungal, antiviral, karaciğeri koruyucu ve anti inflamatuar özellikleri nedeniyle vücudun enfeksiyonlara karşı doğal savunma mekanizmasını artırmak için ve mide bağırsak ülserinin tedavisi amacıyla propolisi önermektedir. Haricen uygulandığında bakteri ve mantarların neden olduğu bir çok deri iltihabını iyileştirmektedir. Bağışıklık sistemini güçlendirmesinin yanı sıra mantar sorunlarında, zararlı bakterilerde ve viral enfeksiyonlarda son derece etkilidir. Kanseri  önlemede ve kanserle mücadelede elzem bir maddedir. Alışılmış antibiyotik etkilerin 100 misline yakın etkisi keşfedilmiştir. Bugüne kadar rastlanan en güçlü doğal antibiyotiktir. 

Propolisin içeriği toplandığı kaynağa ve mevsime göre değişmektedir. İçinde 300’den fazla değişik madde vardır. Şu ana kadar, büyük oranda polifenoller olmak üzere, 180’den fazla bileşik propolisin bileşeni olarak tanımlanmıştır. Propoliste B1, B2, B6 , A, C, E, niasin, pantotenik asit gibi vitaminler bulunmaktadır. Ayrıca a vitamini açısından da zengindir.

Propolisin virüsler üzerinde öldürücü etkisi vardır, çoğalmalarını önler. Tümör hücreleri üzerinde gelişmeyi engeller. Antioksidan terapiye yardımcı bir kombinasyonla birlikte kullanıldığında kemoterapinin etkisini artırarak lökositler, ciğer ve böbrekler üzerindeki yan etkinin giderilmesini sağlar ve yüksek doz uygulanmasına olanak verir. Karaciğeri koruyucu özelliği vardır.

Antioksidanlar, diğer moleküllerin oksidasyonunu önleme veya yavaşlatma kapasitesine sahip moleküllerdir. Bu özelliğiyle yaşlanmayı yavaşlatır. 

Propolis cerrahi hastalıklar, yaralanmalar ve yanıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Merhemi anestezik, bakteri öldürücü ve yara iyileştirici özelliklerinin yanı sıra kan ve lenf sistemini geliştirici özelliklere de sahiptir. Cilt bakımı ürünlerinde de kullanılmaktadır. Propolis ve ekstraktının dermatolojik ve kozmetik kullanımı oldukça yaygındır.

Ağız içinde bulunan bakteri, mantar ve virüs gibi farklı patojen mikropları öldürmekte, ayrıca ağız yaraları ve ülseri, protez, aftöz stomatit, diş eti çekilmesi, periodontitis, diş eti iltihabı, diş hassasiyeti ve diş çürümesi gibi farklı ağız ve diş hastalıklarına karşı uygulandığında başarılı sonuçlar vermektedir.Yanıtla

E-mail adresiniz açık olarak paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlidir. *