Mentol; nane şekeri, nane tozu ve diğer nane familyalarının yağlarında bulunmaktadır. Kimyasal ismi “menthol”, ticari ismi ise “mentol” olarak geçmektedir. Dokunulduğunda yağsı bir yapıdadır ve oda şartlarında katı halde bulunan bir moleküldür. Vermiş olduğu ferahlık ve serinlik hissi ile her zaman tercih sebebi olmuştur.

Solunum yollari ağrılarında, kas agrisi, eklem burkulmalari gibi durumlarda mentollü kremler çoğu zaman işe yaramaktadır. Hatta mentol güneş yanığı, ateş yüksekliği, bulantı, ishal, hazımsızlık, baş ağrısı, soğuk algınlıkları için reçete olabilir. Tüm bunlara ilaveten ağız temizliğinde kullanılan pek çok ürün içerisinde de mentole rastlanır.

Mentol, dilimizdeki ve derimizdeki ısı reseptörleri ile etkileşime girerek, serinlik hissinin oluşmasına sebep olmaktadır. Çoğu cildin soğuk reseptörlerinin uyarılması ile ilişkilidir. Bu durumda deri sıcaklığı değişmez sadece sıcaklık değişim hissi oluşturur. Tamamen fizyolojik bir durumdur. Tabi ki uzun süreli kullanım durumunda reseptörler hassaslığını yitirmekte ve serinlik hissi alışılmışlığa dönüşmektedir.Günümüzde bu fizyolojik durumun tam anlamıyla mekanizması bilinmemekte. Ancak bazen etanol veya metanol ile karıştırılabilmektedir. Ayrıca mentolün sarhoşluk yapan bir alkol olduğu da unutulmamalıdır. Mentollü birçok ürün terapatik özellikleri ile bir çok alanda kullanılmaktadır. Günümüzde sentetik olarak üretilebilmektedir.