B grubu vitaminlerinin ailesinden sayılan kolin vitamini, suda direk çözünen dirençsiz bir vitamin olmasına karşın vücut için son derece önemli vitaminler arasında yer almaktadır. Metabolizmada doğal yollarla oluşabilen bu vitamin, 1998 yılında bilim insanları tarafından “insan için gerekli bir besin” olarak literatüre geçirilmiştir. İçerik olarak bir yağ asidi olan kolin vitamini; asetilkolin, lesitin ve fosfatidilkolin isimli formlarda bünyede yer alabilmektedir. Yiyeceklerde bol miktarda kolin bulunmasına karşın, yiyeceklerin pişirilmeleri ve saklanmaları esnasında kolin değerlerinde çok fazla düşme olur. Çünkü bu yağ asidi suya ve işlem görmeye dayanıksız bir enzimdir. Vücuda alındığında üstlendiği başlıca görev, karaciğerdeki yağlanmanın önüne geçmektir. Az önce bahsettiğimiz asetilkolin içeriğinin, insan metabolizmasında bağırsaklar tarafından kolaysa emilmesi kolin vitamini sayesinde gerçekleşmektedir. Ayrıca vücuttaki kanla beyin arasındaki çizgiyi geçebilen tek vitamin olma özelliğini taşımaktadır. Bu özelliğiyle de beyinde oluşan herhangi bir kimyasal süreçte etkin bir şekilde yer almaktadır. Beyin üzerinde bu kadar etkili bir yağ asidi olmasından kendisine “hafıza vitamini” adı da verilmektedir. Bu görevlerinin dışında bünyeye alınan besinlerin ayrıştırılarak yararlı kısımlarının saklanmasına, fazla olan kısımlarının ise yakılarak yok edilmesine sebep olan kolin vitamini bu özelliği sayesinde de karaciğerdeki yağlanmayı engelleyerek karaciğer dostu bir vitamin olarak anılmaktadır. Diyet yapan insanların, diyet süreçlerinde yağ yakma aracı olarak kolin büyük bir görev de üstlenmektedir.

Kolin içeren besinler genellikle vücudun ihtiyacı olan protein yapıda olan maddelerdir. Bu maddeleri tüketmek hem kolin alımında hem de diğer anlamlarda da kişiyi sağlıklı bir hale getirebilir. Kişinin alınan vitamini sindirebilmesi ve hücre içerisine alınması için kolin içeren besinler kişinin başta hafıza olmak üzere daha birçok işlevsel organına iyi gelmektedir.

Kolin aynı zamanda psikolojiyi de etkilemektedir. Eksikliğinde kişi kendini halsiz yorgun ve depresyona da hissederken yeterli alımında kolin kişinin psikolojisini de sağlıklı bir hale getirebilir ve kişinin hareketli kalabilmesine de yardımcı olur.

Kolin sayesinde vücutta sindirilmeyen, tüketilen madde vücutta depolanan ve bu depolanan maddeler de kişide ödeme sebep olurken yeterli kolin alımında bu kişinin kendini daha ferah hissetmesine ve kilo veriminde oldukça işine yaramaktadır. 

Vücutta depo edilen yağların yakımı için sadece enzimler yeterli olmamaktadır. Buna bağlı olarak da bazı vitaminlere gereksinim duyabiliriz. Bu şekilde kullanılan vitaminlerden biri de kolindir. Kolin sayesinde karaciğerde oluşabilecek yağlanmalar önlenir ve vücudun yağ dengesi oranlanır