Hücre içi enerji üretimini sağlayan görevli organel mitokondridir. Karnitin (carnitine), uzun zincirli yağ asitlerinin mitokondriyal matriks içerisine taşınmasında görev yapan doğal bir maddedir. Yağ asitleri mitokondriyal matriks içinde belirli kimyasal tepkimeler sonucunda hücre içinde ihtiyaç duyulan enerjiye dönüştürülür. 

Karnitin (carnitine), hayvansal besinlerde bol miktarda bulunurken bitkilerde daha sınırlı miktarlarda bulunur. İnsan vücudundaki karnitin (carnitine) ihtiyacının 3/4’ü besinlerden sağlanırken geri kalanı insan vücudu tarafından sentezlenir.  Sentezinde en önemli rolü olan organ karaciğerdir. Karnitin (carnitine), hücredeki enerji dengesinde önemli rol oynar. Kalp ve iskelet kası gibi enerjilerinin çoğunu yağ asidinden sağlayan dokuların enerji üretim aşamasında kritik öneme sahiptir. Karnitin (carnitine) insan vücudunda karaciğer ve böbreklerde üretilip kas, kalp, beyin ve spermde depolanır.

Vücuttaki karnitin (carnitine) düzeyinin normalin dışında olması karaciğer sirozu, kronik hepatit, karaciğer yağlanması, hepatik ensefalopati gibi hastalıklara sebep olmaktadır.

Karnitin (carnitine) eksikliğinde beslenme yoluyla alınan pek çok yağ mitokondriye ulaşamaz ve vücutta yakıt olarak kullanılamaz, yani enerjiye dönüşemez. Karnitin  (carnitine) eksikliğinde karşılaşılan tek sorun vücut yağlarını yakamamak değildir. Kas zayıflığı, büyüme geriliği, karaciğer büyümesi de bu maddenin eksikliğinden kaynaklanan sorunlardandır.

Karnitin (carnitine) en fazla kuzu eti, balık, avokado, yağsız süt ve süt ürünlerinde bulunmaktadır. Her gün vücudumuz tarafından karaciğer, böbrekler ve beyinde 15 mg kadar üretilmekte, aynı zamanda besinlerle birlikte de 30 mg. kadar daha alınmaktadır. Spor yapan kişilerle az et tüketen ya da hiç tüketmeyen (vejetaryenler) kişilerin ek destek olarak tüketmesi gerekmektedir.

Karnitin (carnitine) insan vücudunda “yağ oksidasyonu” adı verilen süreçle, yağın enerjiye dönüşmesini sağlayan önemli bir amino asittir. Karnitin (carnitine) varlığında, yağ asitleri hücre içinde enerjiye dönüştürülmek üzere mitokondriye taşınırlar. Yokluğunda yağ asitleri; kalp, karaciğer, iskelet kası ve arterlerde birikmeye eğilim gösterirler. 

Klinik veriler besinle alınan karnitinin sağlıklı kalp kasını olumlu yönde desteklediğini, kalp kası yaşamını önemli ölçüde artırdığını ve normal kalp atışını desteklemede faydalı olduğunu göstermektedir.

Karnitin (carnitine), tahribata uğrayan nöronları iyileştirir. Bu etki, karnitinin kaybolmuş beyin fonksiyonlarını canlandırmasına yol açarak hem alzheimer hastalarına hem de felçli hastalara umut kaynağı olmuştur. 

Karnitin (carnitine) egzersiz ve spor faaliyetlerinden bir saat önce alındığında maksimum fayda sağlar. Yağ metabolizması üzerindeki etkisi ile adale gevşekliğini ve selüliti önler. Bir yandan da kilo vermeye yardımcı olur.