Hücre içi enerji üretimini sağlayan görevli organel mitokondridir. Karnitin, uzun zincirli yağ asitlerinin mitokondriyal matriks içerisine taşınmasında görev yapan doğal bir maddedir. Yağ asitleri mitokondriyal matriks içinde belirli kimyasal tepkimeler sonucunda hücre içinde ihtiyaç duyulan enerjiye dönüştürülür. 

Karnitin, hayvansal besinlerde bol miktarda bulunurken bitkilerde daha sınırlı miktarlarda bulunur. İnsan vücudundaki karnitin ihtiyacının 3/4’ü besinlerden sağlanırken geri kalanı insan vücudu tarafından sentezlenir.  Sentezinde en önemli rolü olan organ karaciğerdir. Karnitin, hücredeki enerji dengesinde önemli rol oynar. Kalp ve iskelet kası gibi enerjilerinin çoğunu yağ asidinden sağlayan dokuların enerji üretim aşamasında kritik öneme sahiptir. Karnitin insan vücudunda karaciğer ve böbreklerde üretilip kas, kalp, beyin ve spermde depolanır.

Vücuttaki karnitin düzeyinin normalin dışında olması karaciğer sirozu, kronik hepatit, karaciğer yağlanması, hepatik ensefalopati gibi hastalıklara sebep olmaktadır.

Karnitin eksikliğinde beslenme yoluyla alınan pek çok yağ mitokondriye ulaşamaz ve vücutta yakıt olarak kullanılamaz, yani enerjiye dönüşemez. Karnitin eksikliğinde karşılaşılan tek sorun vücut yağlarını yakamamak değildir. Kas zayıflığı, büyüme geriliği, karaciğer büyümesi de bu maddenin eksikliğinden kaynaklanan sorunlardandır.

Karnitin en fazla kuzu eti, balık, avokado, yağsız süt ve süt ürünlerinde bulunmaktadır. Her gün vücudumuz tarafından karaciğer, böbrekler ve beyinde 15 mg kadar üretilmekte, aynı zamanda besinlerle birlikte de 30 mg. kadar daha alınmaktadır. Spor yapan kişilerle az et tüketen ya da hiç tüketmeyen (vejetaryenler) kişilerin ek destek olarak tüketmesi gerekmektedir.