Folik asit birçok yerde B12 vitamini ile birlikte görev görür. DNA sentezinde gerekli olduğu için hücre bölünmesinde önemli rol oynar. Folik asit eksikliğinde hücreler yeterli şekilde bölünemezler. Folik asitin fetusta, sinir sisteminin gelişmesinde oldukça önemli bir rolü vardır. Gebelikte folik asit eksikliği; ‘spina bifida’ gibi nöral tüp defektleri başta olmak üzere çeşitli doğumsal anomalilere neden olabilmektedir. Folik asit eksikliğinin ayrıca; depresyon, ateroskleroz ve osteoporozla ilişkisi olduğu gösterilmiştir.

Folik asit yani B9 Vitamini; hücre oluşumunu sağladığı oldukça önemlidir. Öyle ki Folik Asit’in vücutta azalması kanser ve kansızlık riskini gündeme getirir, ihmal edilmemesi gereken vitaminlerden biridir. Folik Asit eksikliği doğacak bebeklerin özürlü olma tehlikesine neden olabilir. Bu yüzden anne adayları bu konda çok daha fazla hassas olmalıdırlar. Özellikle hücre bölünmesinde ve hücrenin genetik yapısının oluşmasında önemli rol oynayan folik asit, gebeliğin ilk dönemlerinde, bebeğinizin merkezi sinir sisteminin gelişimi için oldukça gerekli bir maddedir. Embriyo, gebeliğin ikinci ve on ikinci haftaları arasında yeterli folik asit alamazsa özellikle beyin ve omurilik ile ilgili anormallikler olmak üzere doğumsal gelişim bozuklukları görülme riski artabiliyor. Ayrıca kan yapıcı organların etkilenmesine bağlı olarak annede kansızlık gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Çok fazla aspirin kullanmak, kolestrol düşürücüler, doğum kontrol hapları, sara ilaçları ve alkol da vücuttaki folik asit miktarını azaltır. Aynı zamanda yaşlılık Folik Asit depolarını eriten bir başka etken olarak gösterilebilir.

Tüm B grubu vitaminler vücudun enerji sağlama mekanizması için önemlidirler. B9, diğer adıyla Folik Asit de beyin fonksiyonları için faydalı bir vitamindir. Hücre yenilenmesi ve yeni hücre oluşumu, kan yapımı ve antikor oluşumunda görev alır. Özellikle anne karnındaki bebeklerin gelişiminde ve sinir sistemlerinin oluşumunda Folik Asit önemli bir rol oynar. Bu nedenle hamilelik döneminde önerilmektedir.