Vitamin B8 olarak da adlandırılan Inositol, vücudun sağlıklı kalmak adına küçük miktarlarda gereksinim duyduğu B kompleks vitaminidir. Ancak vücutta, bağırsak bakterileri tarafından glukozdan sentezlendiğinden, resmi anlamda vitamin olarak kabul edilmez.  En doğal ve yaygın formu, myo-inositol’dur. İnositol, tüm beden dokularında mevcuttur, en yoğun olarak bulunduğu konsantre hali de beyin, kalp ve gözün lens tabakasıdır.

İnositol, zihin de dahil olmak üzere, vücuttan gelen emirlerin devamlılığını sağlamakta önemli bir rol oynar. Birçok araştırma, beyindeki düşük inositol düzeyinin depresyon, anksiyete ya da panik atak rahatsızlıklarını tetiklediğini göstermiştir. Depresyon yaşayan hastalar üzerinde yapılan çalışmalar, inositolün yan etki taşımayan antidepresan olarak kullanılabileceğini göstermiştir.

İnositol, serotonin ve asetilkolin gibi beyindeki bir çok nörotransmiterin düzgün çalışması için gereklidir. Son zamanlarda yapılan çalışmalar, beyindeki inositol seviyesindeki azalmaların depresyonu tetikleyeceğini göstermiştir, çünkü depresyon hastalarının beyin-omurilik sıvılarındaki insitol seviyesinin de düşük olduğu gözlemlenmiştir.

İnositol, sinir hücrelerinin serotonine olan duyarlılığını ve serotoninin beyindeki sinyal düzeylerini arttırır. İnositol aynı zamanda, beyinde serotoninin etkilerini çoğaltan iki farklı transmitere dönüşür. Beth Israel Deaconess Medical Center’e göre, inositol, ruh halini düzenleyen bir nörotransmiter olan serotoninin çalışmasına yardımcı olmaktadır ve depresif insanların omurilik sıvılarındaki inisitol düzeylerinin düşük olma olasılığı yüksektir.

Serotonin, Obsesif-kompülsif  bozuklukla bağlantısı olan bir kimyasaldır. Farklı hastalar üzerinde yapılan çalışmalar, insitolün zaman içerisinde OKB’yi ve depresyonu, en azından tüm hastalar üzerinde orta düzeyde iyileştirdiğini göstermiştir. Hatta bazı hastalarda, orta düzeyin üzerinde gelişmelere tanık olunmuştur.

İnositol bakımından özellikle zengin olan sebze ve meyveler arasında; lahana, bakliyat, fasulye, tohumlar, kuruyemiş, kavun, muz, kuru üzüm, narenciye, buğday, tahıl, yulaf gevreği, buğday kepeği, esmer pirinç, bira mayası ve rafine edilmemiş pekmez  sayılabilir. Hayvanlarda inositol, fosfolipitler içinde yer alır. Fosfolipitler, öncelikle beyinde ve bedenin diğer bölümlerinde bulunur. Bu yüzden hayvanın beyni, kalbi ve karaciğeri inisitol bakımından zengindir. Çalışmalar, kahve tiryakilerinin inositol eksikliği yaşayabileceklerini göstermiştir. Kahvenin en önemli bileşiği kafeindir. Belirtildiğine göre, kafein vücuttaki inisitol düzeyini düşürmektedir.