B5 Vitamini suda Eriyen bir vitamindir, vücutta depolanmaz. Diğer adı Pantotenik Asit olan B5 Vitamini. Hayvansal ve bitkisel ürünlerde bulunabildiğinden adı “her yer” anlamına gelen Yunanca “Pantos” kelimesinden gelmiştir. B5 Vitamini depresyonla mücadelesinin yanında mide ve bağırsak sisteminin normal çalışmasını sağlamaktadır. Gelişme ve büyümeyi desteklemektedir. Besinlerin enerjiye dönüştürülmesinde rol oynar.

Bu vitamin dana eti, balık, tavuk, yumurta, mantar, fasulye, maun, karaciğer, brokoli, tüm tahıllar, hububatlar, soya fasulyesi, peynir, karnabahar, avakado, patates, mısır, mercimek, bezelye türü şifalı bitkiler, kuru yemişlerde de fazlasıyla bulunur.

Pantotenik asidin doğrudan eksikliğinde insanlarda bir hastalık tespit edilmemiştir. Bunun sebebi de tüm besinlerde bulunmasıdır. Sinirsel sıkıntılar, topuklarda yanma ve ağrı, nefes alıp vermede sorunlar, mide bulantısı, ciltte sorunlar, artrit, doğumsal bozukluklar, kusma, zihin yorgunluğu, alerji, halsizlik, baş ağrısı, uykuda bozukluk, akne oluşumu, kramplar… 

Dondurulmuş gıdalarda ve konservelerde yani işlenmiş yiyeceklerde Pantotenik asit bulunmaz. B5 vitamini tablet veya kapsül olarak da alınabilir.

Bu vitamin sağlıklı kan hücreleri, antikorların üretimi ve bağışıklık sistemi için gereklidir. Yağ ve karbonhidratları ve enerjiye dönüştürür.