TİAMİN (B1 VİTAMİNİ)
En önemli işevi enerji metabolizmasındadır. Farklı gıdalarla vücuda alınan besin ögelerinin vücutta enerjiye çevrilmesi, yine en önemli enerji kaynaklarından olan karbonhidratlardan enerji yapımında B1 vitamininin önemli bir rolü vardır.

RİBOFLAVİN (B2 VİTAMİNİ)
Işığa duyarlı olması nedeniyle riboflavin bulunan yiyecekler ışıkta bekletilmemeli, suda eriyen bir vitamin olduğu içinde sebzelerin pişirilme suyu ve yoğurdun suyu dökülmemelidir. Riboflavinden zengin besinler karaciğer, böbrek, kalp gibi hayvansal gıdalar ile badem, mantar, tam tahıllar gibi bitkisel gıdalardır.

Ciddi riboflavin eksikliğinde dudak ve ağız kenarında çatlama, dilde inflamasyon, ışığa duyarlılık ve görme keskinliğinde azalma, katarakt gelişimi, gözlerde yanma ve kaşıntı ve müköz membranlarda bozukluk gelişir. Riboflavin eksikliğinde anemi ve seboreik dermatid de gelişebilir.

  • Riboflavinin enerji üretiminde ve glutatyon yenilenmesinde oldukça önemli bir rolü vardır. Diyetle riboflavin alımı azaldığında özefagus kanseri ile ilişkili bulunmuştur.
  • Riboflavin saf riboflavin ya da aktive riboflavin (riboflavin 5-fosfat) şeklinde kullanılabilinir.
  • Riboflavin temel olarak migren, katarakt ve orak hücreli anemide kullanılır.

NİASİN (B3 VİTAMİNİ, NİKOTİNİK ASİT, VİTAMİN PP)
Niasin; su ve alkolde çözünen asit, alkali, ışık ve ısıya dayanıklı bir vitamindir.

FOLİK ASİT
Amino asit ve kan hücrelerinin yapımı için gereklidir. Folik asitin vücutta deposu yoktur ve bağırsaktaki mikroorganizmalar tarafından da sentez edilir. Vücutta görev yapabilmesi için C vitaminine ihtiyaç vardır.

VİTAMİN B6 (PİRİDOKSİN)
Vitamin B6 suda kolayca çözünür, ışığa ve alkali ortama duyarlıdır.

BİOTİN (B₇)
Biotin bazı hayvanlar için büyüme etmeni olarak yumurta akında bulunmuştur. Kayıplara dayanıklı bir vitamindir; ancak suda çözünür.

VİTAMİN B12
Vitamin B12; Suda ve alkolde çözünen bir vitamindir. Yüksek ısıda ısıtıldığında kayba uğrar. Karaciğer, kalp ve böbrek dokularında B12 önemli oranda bulunmaktadır.

PANTOTENİK ASİT
Karbonhidrat, protein ve yağ metabolizması için gerekli B grubu vitaminlerden biridir. Sinir sisteminin, bazı hormonların çalışmasında ve yağların sentezinde etkindir. Pantotenik asit suda erir, besinlerin pişme suyuna geçer, asit ve alkalilere karşı duyarlıdır.


Yanıtla

E-mail adresiniz açık olarak paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlidir. *